Yamaha THR30IIA Wireless Acoustic Guitar Amp w/Bluetooth + Rechargeable Battery
Product code: VDV8210
Price Match
1 Year Warranty
Delivery
Calculate shipping
In-Store
Loading...
Online
Backorder
Highlights
  • Designed for acoustic guitarists with mic modeling
  • Bluetooth support for seamless audio playback
  • Rechargeable battery for wireless convenience
  • Built-in mic preamp for versatile input options
  • Hi-Fi audio playback enhances music quality
  • Compact 30W stereo amp with dual speakers
  • USB connectivity for easy recording and playback
Payment Options
Fees apply
No fees
6 months min.
Accessories
Description
The Original Acoustic Desktop Amp
*Line 6 G10 wireless transmitter sold seperately
The Sound Says It All
Acoustic Mic Modeling - Condenser, Dynamic, Tube, Nylon Str, and Flat modes
Stereo Imager - Widen the stereo image from the Guitar input
Hi-Fi Audio Playback - So your music sounds as good as your guitar tone
Microphone Input - Combo input to connect a microphone or second instrument
Features
  • 30-watt stereo desktop amplifier with two 3.5" (9 cm) speakers
  • 3 Realistic-sounding mic models, plus nylon-string and flat modes
  • Professional-quality microphone preamp with XLR input
  • Bluetooth support for audio playback, editor, and remote control
  • Hi-Fi audio playback with Extended Stereo Technology
  • Internal Line 6 wireless receiver works with optional Line 6 Relay G10T transmitter
  • Built-in rechargeable battery enables use anywhere
  • Class-compliant USB connectivity for recording and playback
  • Includes Cubase® AI for PC/Mac® and Cubasis® LE for iPad®
  • Share your performance online using the free Rec'n'Share app
Specifications
Brand
Yamaha
Colour
Cream
Country of origin
China
Warranty
1 Year
Amp channels
2
Amp effects
Digital Effects + Modelling
Amp model
THR30IIA WL
Amp series
THR II
Speaker type
3.5" (9 cm) Full Range x 2
Suitable for
Acoustic
Amp technology
Modeling
Amp type
Combo
Use case
Practice
Wattage
Mains operation 30W (15W + 15W), Battery: 15W (7.5W + 7.5W)